preskoči na sadržaj

Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu

 > Naslovnica
Vijesti

Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust

Autor: Iva Crvelin, 28. 1. 2020.

U Hotelijersko-turističkoj školi Zagreb obilježen je Međunarodni dan sjećanja na Holokaust 27. siječnja 2020. Povodom 75. godišnjice oslobađanja Auschwitza, učenici HTŠ-a su u dvije smjene približili taj povijesni događaj svojim kolegama.

Sudjelovali su: Kristina Ćosić, Leonarda Draganić, Marta Marković, Nawell Ouahchia, Dora Rizner, Lana Smailbegović, Alma Šabanović, Ivan Šeketa, Ema Ugarković, Luka Žigman i Amy Wood.

Pod vodstvom profesora Marijana Gorečana i školske knjižničarke Ive Crvelin, učenici 2. c razreda Ivan Šeketa i Luka Žigman napravili su prezentaciju i kratko predavanje o počecima rata i njegovome razvoju. Učenica istoga razreda Leonarda Draganić izložila nam je najznačajnija djela u filmskoj i pisanoj umjetnosti koja su vezana uz Holokaust. Učenice 4. b Marta Marković, Dora Rizner i Lana Smailbegović izradile su tri rada čija je inspiracija bilo stradavanje u Holokaustu. Njima su se pridružile i učenice Kristina Ćosić (2. c), Ema Ugarković (3. g) i Nawell Ouahchia (4. f). 
Radove su ove mlade umjetnice osmislile po uzoru na nacističko obilježavanje zatvorenika pa smo radove izložili na podlošcima u bojama zatvoreničkih kategorija - ljubičasta, plava, smeđa, zelena, crna, ružičasta i crvena.

Voditeljica programa i izložbe bila je Alma Šabanović (2. a). Moramo spomenuti i dirljiv tekst koji nam je pročitao profesor Tvrtko Beus.

Ovdje možete pogledati i video-prezentaciju Leona Ćevanića. 

Kristina Ćosić, 2. c
Ljubičastim trokutom obilježavani su pripadnici Jehovinih svjedoka, tzv. Bibelforscher. Ljubičasti se trokut prvi put pojavljuje u srpnju 1936. u logorima Dachau i Buchenwald, a smatra se da je u periodu Drugog svjetskog rata smrtno stradalo dvjestotinjak Jehovinih svjedoka.

Marta Marković, Dora Rizner i Lana Smailbegović, 4. b
Porajmos (uništenje), Pharrajimos (istrjebljenje) i Samudaripen (masovni pokolj) samo su neki od imena kojima Romi nazivaju stradanja u Drugome svjetskom ratu. Iako je u Drugome svjetskom ratu smrtno stradalo između 220,000 i 500,000 Roma, o tim se stradanjima malo zna i govori. Ovaj je rad nastao spajanjem simbolike oka i kola koje se nalazi u romskoj zastavi. Crveno je kolo Romima sjećanje na nomadski način života, a oko smo odabrale upravo zbog nevidljivosti njihove patnje u današnjem vremenu.

Marta Marković, Dora Rizner i Lana Smailbegović, 4. b
U nacističkim radnim i logorima smrti zatvorenici koji su privedeni zbog sumnje u kriminalne radnje, vrlo su često obnašali funkciju zatvorskih čuvara. Nazivalo ih se zbirnim imenom Kapo, od Kameradschaftpolizei, a hijerarhijski su bili podčinjeni SS-u. Mnoga svjedočanstva zatvorenika govore o izrazitoj agresivnosti i brutalnosti kojom su širili strah među logorašima. Za uzvrat su dobivali hranu, cigarete i druge pogodnosti.
Bezličnog čuvara nacističkog logora odjenule smo u prugastu košulju i stavile mu SS-ovsku kapu.

Marta Marković, Dora Rizner i Lana Smailbegović, 4. b
Crnom trokutastom prišivkom označavani su tzv. antisocijalni i lijeni (arbeitsscheu): alkoholičari, beskućnici, prosjaci, nomadi, prostitutke, nekonformisti, lezbijke.
Rad prikazuje nacrt logora Ravensbrück, smještenog u sjevernoj Njemačkoj. Logor je radio od 1939. do 1945. godine i bio namijenjen isključivo ženama.

Amy Wood, 2. e
Jedna od kategorija zatvorenika u nacističkim logorima s najvećim brojem članova bila ona koja se obilježavala crvenom bojom. Crveni je trokut bio šivan na uniforme političkih zatvorenika, najčešće pripadnika komunističkih struja.
Ovaj rad prikazuje Ernsta Thälmanna, vođu Komunističke partije Njemačke koji je od 3. ožujka 1933. pa sve do smrti 1944. u njemačkom koncentracijskom logoru Buchenwald proveo u zatočeništvu.


Ema Ugarković, 3. g
Plavi su trokuti simbolizirali emigrante u nacističkim logorima.


Nawell Ouahchia, 4. f
Ružičastim trokutom bili su obilježeni muškarci pripadnici homoseksualne zajednice. Ovim radom propitujemo bezličnost pripadnika te zajednice u logoru Dachau, čiji obrisi su prikazani.  




Obrazovanje odraslih

Novo !!!

OBRAZOVANJE ODRASLIH

UPIŠI SREDNJU ŠKOLU ili PREKVALIFIKACIJU

Godine života ili starosti ne trebaju biti prepreka da bi stekli novo zvanje ili promijenili zanimanje.

UPIŠI PROGRAM ZA STJECANJE SREDNJE STRUČNE SPREME ZA ZANIMANJE HOTELIJERSKO-TURISTIČKI TEHNIČAR

Početak nastave: listopad 2024.

Za sve dodatne upite možete se obratiti stručnom voditelju obrazovanja odraslih, prof. Borisu Hrgoviću na broj: 091/300 3734 ili putem e-mail adrese: obrazovanje.odraslih@ss-hotelijersko-turisticka-zg.skole.hr

 

Više informacija u rubrici obrazovanje odraslih (lijevo).

 

HRVATSKI JEZIK ZA STRANCE - TEČAJ

 

NOVO !!!

PROGRAM UČENJA STRANOG JEZIKA: HRVATSKI JEZIK ZA STRANE DRŽAVLJANE  

(stupnjevi A1 do C2)

Oglasna ploča
Raspored

    

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 


 


 


 STRUČNA PRAKSA

HOTELIJERSKO-TURISTIČKE ŠKOLE

 


Turistička zajednica grada Zagreba


Hrvatska turistička zajednica


 

Korisni linkovi

Arhiva dokumenata
CMS za škole logo
Hotelijersko-turistička škola u Zagrebu / Frankopanska 8, HR-10000 Zagreb / ss-hotelijersko-turisticka-zg.skole.hr / ured@ss-hotelijersko-turisticka-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju